View unanswered posts | View active topics It is currently 02 May 2024, 19:36

Forum rules


Παρακαλώ μην χρησιμοποιείτε GREEKLISH ή ΚΕΦΑΛΑΙΑ γράμματα.



Reply to topic  [ 4 posts ] 
 Απορίες με το Android... 
Author Message

Joined: 09 Jan 2012, 13:19
Posts: 1
Post Απορίες με το Android...
Καλημέρα αγπαπητοί φίλοι,

και καλή χρονιά σε όλους.

Είμαι νέος χρήστης, μιας και μόλις απέκτησα ένα Samsung Galaxy Ace. Θα παρακαλούσα λοιπόν τους πιο έμπειρους, να με βοηθήσουν σε κανά δυο θεματάκια...

1. Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να μετράει με ακρίβεια πόσα MB έχω καταναλώσει μέσω 3G σύνδεσης (όχι WiFi); Αν μπορείς να θέτεις και όριο/ημερομηνία, θα ήταν τέλεια, μιας και δεν έχω απεριόριστη χρήση internet.

2. Υποθέτω πως κάποιες εφαρμογές συνδέονται αυτόματα, άσχετα αν έχω απενεργοποιήσει την 3G σύνδεση. Πως μπορώ να ξέρω ποιες είναι και πότε το κάνουν; Υπάρχει κάτι να τις μπλοκάρει; Τι πρέπει να προσέξω στις ρυθμίσεις, έτσι ώστε να περιορίσω όσο το δυνατόν την χρήση του 3G internet; Έχω ήδη απενεργοποιήσει τις αυτόματες ενημερώσεις...

3. Υπάρχει εφαρμογή που με απλό τρόπο να ενεργοποιεί/απενεργοποιεί την 3G σύνδεση;

4. Κρίνετε απαραίτητη την εγκατάσταση antivirous, και αν ναι υπάρχει κάποια πρόταση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..
Αν πιστεύετε πως υπάρχει και κάτι ακόμα που δεν μπορώ να σκεφτώ, παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας...

Κωνσταντίνος


09 Jan 2012, 13:30
Profile

Joined: 05 Mar 2010, 14:03
Posts: 35
Post Re: Απορίες με το Android...
Καλησπέρα Κωνσταντίνε και καλώς ήλθες στον κόσμο του Android.
1) Το 3G Watchdog κάνει αυτό ακριβώς που θέλεις. Κατέβασε το από το μάρκετ.
2) Αν έχεις απενεργοποιήσει τη σύνδεση στο ίντερνετ μέσω του δικτύου τηλεφωνίας καμιά εφαρμογή δεν μπορεί να συνδεθεί που να "χτυπιέται" από κάτω ;-)
3) Δεν χρειάζεται κάποια έξτρα εφαρμογή. Απλά πας Ρυθμίσεις->ασύρματα δίκτυα-> δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και το απενεργοποιείς. Χωρίς να έχω επαφή με το συγκεκριμένο τηλέφωνο πιθανότατα να έχει και κάποιο widget που μπορείς να βάλεις στην αρχική οθόνη και βάση κάνει την ίδια δουλειά. (όπως πχ το "έλεγχος τροφοδοσίας"
4) Δεν θα σου συνιστούσα τη χρήση antivirus καθώς
δεν έχει ιδιαίτερη χρησιμότητα. Απλά απέφυγε να εγκαθιστάς εφαρμογές εκτός μάρκετ εκτός αν είσαι σίγουρος για την πηγή.

Sent from my HTC Desire using Tapatalk


10 Jan 2012, 01:53
Profile

Joined: 10 Jan 2012, 12:27
Posts: 1
Post Re: Απορίες με το Android...
καλησπερα, προσφατα σγορασα το huawei ideos s7, τρεχει με 2.1, υπαρχει καποιο διαθεσιμο firmware για αναβαθμιση σε 2.2 froyo ωστε να δουλευει και τον adobe flash?
βρηκα update αλλα κανεις δεν εγγυαται την σωστη εγκατασταση..
τπτ επισημο..


13 Jan 2012, 15:18
Profile

Joined: 20 Jan 2012, 18:37
Posts: 1
Post Re: Απορίες με το Android...
Kalispera se olous!! kai kali xronia!! Exo ena htc sensation kai merikes fores sto google talk eno deixnei ton allon online

otan mou kanei videoklisi den xtypaei to tilefono mou..exo to android 2.3.4 ,,mipos ksere kanenas ti ginete i einai provlima tou application??

kai kati allo..otan dexome grapto mhnyma sto google talk meta ksemplokarei kai kanei videoklisi..


20 Jan 2012, 18:41
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 4 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.