View unanswered posts | View active topics It is currently 28 Mar 2024, 22:48

Forum rules


Παρακαλώ μην χρησιμοποιείτε GREEKLISH ή ΚΕΦΑΛΑΙΑ γράμματα.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ FORUM ,ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΡΩΤΗΣΗ - ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ STICKY TOPIC ΚΑΘΕ ΣΥΣΚΕΥΗΣ.ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ TOPIC ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΑΣ.



Reply to topic  [ 48 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 HERO 
Author Message

Joined: 11 Dec 2009, 09:28
Posts: 14
Post Προβλημα ωρας
Έχω ένα Htc Hero και όση ώρα είναι κλειδωμένο σε αναμονή δηλαδή μερικές φορές κολλάει η ώρα και αν για παράδειγμα το ξεκλειδωσω στις 10 και μετά στις 12 το ρολόϊ από το Htc Sence παραμένει στις 10.


10 Jan 2010, 08:41
Profile

Joined: 10 Jan 2010, 17:48
Posts: 9
Post Re: SMS 70 χαρακτήρων με ελληνικά στο Hero
Κι εγώ έχω το Hero αγορασμένο από Ελλάδα, και έχω ένα ακόμα πιο σοβαρό πρόβλημα με τα μηνύματα: όταν γράφω ένα μήνυμα, αν αυτό είναι κάπως μεγάλο (δηλαδή από τη στιγμή που αρχίζει να εμφανίζεται ο μετρητής/ένδειξη για το όριο των 70 ή 160 χαρακτήρων, ανάλογα με τη γλώσσα) τότε το μήνυμα δεν αποστέλλεται, αντ'αυτού το android μου βγάζει ένα μήνυμα για exception (μήνυμα λάθους -java- του προγράμματος), και συγκεκριμένα: com.android.mms exception (αν θυμάμαι καλά).
Μετά που επικοινώνησα με την HTC και μου είπαν αρχικά να κάνω soft reset και μετά (εφόσον αυτό δε δούλεψε) hard reset, τα πράγματα διορθώθηκαν, αλλά μονάχα για λίγο. μετά πάλι τα ίδια. Κι έτσι τώρα μπορώ να στέλνω μονάχα μικρά μηνύματα που είναι τουλάχιστον 10 χαρακτήρες κάτω απ'το μέγιστο όριο των standard sms.

Απ'οσο ξέρω, αν ένα μήνυμα ξεπερνάει το όριο, είτε στέλνεται ως 2 (ή περισσότερα) μηνύματα, ή στέλνεται (και χρεώνεται) ως mms, προκειμένου να πάει ολόκληρο και όχι σε κομμάτια. Εξ'ού και το mms exception.

Μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε το update σε android 2.1 αν και όταν το δώσει η HTC, για να δούμε προκοπή με όλα αυτά!


19 Jan 2010, 12:12
Profile

Joined: 10 Jan 2010, 17:48
Posts: 9
Post Re: Προβλημα ωρας
Κανονικά με το που το ξεκλειδώνεις θα έπρεπε να αλλάζει η ώρα, στην τρέχουσα. Μάλλον υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το widget της ώρας.
Συμβαίνει το ίδιο και με την ώρα που εμφανίζεται επάνω στη μπάρα ενημερώσεων? (πάνω δεξιά της οθόνης). Αν ναι, τότε το πρόβλημα μάλλον δεν αφορά μόνο στο widget.
Πάντως δοκίμασε να μπείς στο site της HTC και να δοκιμάσεις να κατεβάσεις το τελευταίο update (αν υπάρχει για τη συσκευή σου), ή αλλιώς να επικοινωνήσεις με το support της HTC από το www.htc.com (το ελληνικό site δε θα το πρότεινα, δεν έχει καν το hero στη σελίδα, πόσο μάλλον support γι'αυτό)!


19 Jan 2010, 12:19
Profile

Joined: 30 Oct 2009, 17:54
Posts: 16
Post Re: SMS 70 χαρακτήρων με ελληνικά στο Hero
Το πρόβλημα είναι το εξής:

Τα ελληνικά γράμματα ΓΔΘΛΞΠΣΦΨΩ είναι στο ‘οκτάμπιτο’ σετ. Ποιά δεν είναι; Τα ΑΒΕΖΗΙΚΜΝΟΡΤΥΧ, αυτά λοιπόν που έχουν λατινικό αντίστοιχο.

Για να γράφει λοιπόν κανείς 160 χαρακτήρες, πρέπει να περιοριστεί σε λατινικά γράμματα, και στα 10 ελληνικά που προανέφερα. Στη λέξη, πχ, ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ, τα Π, Δ και Γ πρέπει να γραφούν με Ελληνικό πληκτρολόγιο, και τα άλλα με λατινικό. Αυτό μπορεί να το κάνει κανείς με το πληκτρολόγιο του Hero, αν και είναι λίγο επίπονο.

Όσο άφορα τα μικρά, δεν υπάρχει λύση, γιατί είναι όλα 16μπιτα. Το Handcent SMS πάντως επιτρέπει την αποστολή τους.


25 Jan 2010, 18:36
Profile

Joined: 01 Feb 2010, 19:14
Posts: 1
Post Re: htc hero ερωτησεις
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.....

ΕΧΩ ΤΟ HTC HERO ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΞΗΣ ΑΠΟΡΙΕΣ:

1)ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΑΡΧΕΙΑ ΚΑΙ ΜOΥΣΙΚΗ ΜΕ BLUE TOOTH??ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΜΕ ΤΟ
ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟ ΤΡΟΠΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ Η ΕΝΔΕΙΞΗ,ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΜΕ BLUE TOOTH...
2)ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟΝ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΧΡΟΝΟ ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΕΞΕΡΧΟΜΕΝΩΝ ΚΛΗΣΕΩΝ ΚΑΘΩΣ
ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΕΧΩ ΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ..
3)Η ΠΕΡΙΦΗΜΗ ΨΗΦΙΑΚΗ ΠΥΞΙΔΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΜΕΝΗ???
4)ΤΟ GPS ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ


01 Feb 2010, 19:27
Profile

Joined: 11 Dec 2009, 09:28
Posts: 14
Post Re: htc hero ερωτησεις
Bluetooth ακομα δεν μπορεις να εχεις 100%. Μολις βγει η επισημη αναβαθμιση απο την HTC.
Για τις κλησεις και τα μηνυματα πρεπει να υπαρχει καποιο μικροπρογραμματακι στο Android Market.
Πυξιδα παλι υπαρχει αντιστοιχο προγραμμα στο Android Market. Μπες στην κατηγορια Applications-All Applications και μετα καπου στην 5-10η θεση θα βρεις πυξιδα.
Το GPS λειτουργει κανονικοτατα απο απλες συντεταγμενες εως κανονικη πλοηγηση απλως θα πρεπει να βαλεις καποιο προγραμμα που να χρησιμοποιει το GPS. Σαν να ανοιγεις το WiFi και να μην πατας πανω στον Browser. Σαν να μην το ανοιξες ειναι.


03 Feb 2010, 01:49
Profile

Joined: 13 Feb 2010, 01:41
Posts: 2
Post Re: HTC HERO Unlock (locked by Orange UK)
Μολις μου ρθε ένα hero locked by orange από ebay.Θα χρειαστεί orange sim για να ξεκλειδώσει?


13 Feb 2010, 01:45
Profile

Joined: 11 Dec 2009, 09:28
Posts: 14
Post Προβλημα με εμφανιση κινεζικων χαρακτηρων στο Htc Hero
Σε μερικους φιλους οταν στελνω μηνυμα πηγαινει με μερικα ελληνικα συμβολα και με μερικα κινεζικα.
Εστειλα σε ενα φιλο με Νοκια και ειναι οκ αλλα στελνω για παραδειγμα σε καποιον με Σονυ και εμφανιζει αυτο το προβλημα.


17 Feb 2010, 19:08
Profile

Joined: 13 Feb 2010, 01:41
Posts: 2
Post ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ sim card connector HTC HERO
Αγόρασα από το ebay HTC HERO locked by orange, το ξεκλείδωσα, αλλά δουλεύει μόνο με sim που έχει 8 connections (pins) και όχι με 6 pins. Αυτό συμβαίνει διότι ο sim card connector έχει 8 pins. Μήπως μπορεί κανείς να προτείνει κάποια λυση?


27 Feb 2010, 18:45
Profile

Joined: 14 Dec 2009, 15:14
Posts: 3
Post Re: HTC HERO Unlock (locked by Orange UK)
Manteuw pws nai :-).


12 Mar 2010, 15:00
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 48 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 16 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.