View unanswered posts | View active topics It is currently 03 May 2024, 09:22

Forum rules


Παρακαλώ μην χρησιμοποιείτε GREEKLISH ή ΚΕΦΑΛΑΙΑ γράμματα.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ FORUM ,ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΡΩΤΗΣΗ - ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ STICKY TOPIC ΚΑΘΕ ΣΥΣΚΕΥΗΣ.ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ TOPIC ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΑΣ.



Reply to topic  [ 7 posts ] 
 Τεχνικο προβλημα με Samsung Google Nexus S 
Author Message

Joined: 13 Sep 2012, 14:27
Posts: 4
Post Τεχνικο προβλημα με Samsung Google Nexus S
Καλησπερα,

Προσφατα αγορασα απο Αμερικη ενα Samsung Google Nexus S SPH-D720. Το προβλημα ειναι οτι το συγκεκριμενο μοντελο βγηκε αυστηρως για τα δικτυα των Aμερικανων τα οποια ειναι CDMA. Το μοντελο SPH-D720 εχει διαφορετικη πλακετα-κεραια απο τα υπολοιπα Nexus (αυτα που κυκλοφορουν στην Eλλαδα: i9020, i9023) η οποια δεν φερει υποδοχη για καρτα SIM (Στην θεση της SIM υπαρχει ενα chip-ακι), και συνδεεται απευθειας με τους παροχεις δικτυου που μονο με 3G/4G λειτουργουν. Ομολογουμενως στην Ελλαδα ειναι τελειως αχρηστο.

Εκανα μια ερευνα ως αναφορα την πλακετα και βρηκα να πουλανε στο ιντερνετ την πλακετα που εχει υποδοχη SIM και κεραια GSM απο το μοντελο του Nexus S i9020 που κυκλοφορει στην Ελλαδα.

http://i.ebayimg.com/t/SIM-Card-Holder- ... ~60_35.JPG

Η συγκεκριμενη ειναι ολοιδια με την δικη μου μονο που στην θεση της SIM οπως ειπα παραπανω το SPH-D720 εχει ενα chip-ακι. Σκεφτομαι να βγαλω την πλακετα που ηδη εχω και να την αντικαταστισω με αυτη του i9020 μπας και καταφερω να το κανω να δουλεψει.... Πολυ φοβαμαι ομως οτι το κινητο μπορει ειτε να κλειδωσει ειτε να καταστραφει με το που διαβασει την καινουρια πλακετα....

Μπορει καποιος εξειδικευμενος που να γνωριζει απο αυτα να με βοηθησει;

Ευχαριστω.


13 Sep 2012, 14:46
Profile

Joined: 18 Jan 2012, 14:57
Posts: 176
Post Re: Τεχνικο προβλημα με Samsung Google Nexus S
Αυτό που δείχνεις στο link δεν είναι πλακέτα αλλά sim card module. Τα module κουμπώνουν πάνω στην πλακέτα.
Έχω κάνει διάφορες πατέντες τέτοιου είδους σε iPhone ανταλλάσσοντας εξαρτήματα από το ένα στο άλλο και δούλευαν κανονικά.

Νομίζω πως ένα πρόβλημα που ίσως να έχεις, είναι το module της sim να έχει διαφορετικό μέγεθος έστω και λίγο από αυτό που υπάρχει τώρα μέσα. Δε θα κουμπώνουν τα πλαστικά δηλαδή.

Επίσης η ROM που φοράει το κινητό σου έχει driver για CDMA δίκτυα άρα δε θα αναγνωρίζει τη sim το τηλέφωνο ακόμα και αν κουμπώσει σωστά.

Μπορεί και να κάνω λάθος, απλώς κάποιες σκέψεις σου λέω.


13 Sep 2012, 20:57
Profile

Joined: 13 Sep 2012, 14:27
Posts: 4
Post Re: Τεχνικο προβλημα με Samsung Google Nexus S
Σαν μεγεθος επειδη το ανοιξα το τηλεφωνο και το τσεκαρα λιγο μου φαινεται οτι ειναι το ιδιο. Η ROM μπορει να μετατραπει; Η ειναι ενσωματωμενη και πρεπει να αλλαξει ολη η πλακετα; Και οσο αναφορα το driver στην ROM που λες για CDMA, προγραμμα ειναι οπως τα γνωστα drivers; Θα μπορουσα να βρω σωστο driver να περασω στο κινητο να αναγνωρισει η ROM το δικτυο GSM;

Υπαρχει περιπτωση να κουμπωσει η sim card module να μην δουλεψει και οταν παω να βαλω την παλια να μην ανοιξει ξανα το κινητο;

Και λαθος να κανεις με ενδιαφερουν παρ'αυτα οι αποψεις σου απο την στιγμη που γνωριζεις πολλα περισσοτερα στα Android κινητα απο εμενα.


13 Sep 2012, 21:40
Profile

Joined: 18 Jan 2012, 14:57
Posts: 176
Post Re: Τεχνικο προβλημα με Samsung Google Nexus S
1. Οι driver στο Linux άρα και στο Android είναι στον πυρήνα, οπότε δεν μπορείς να τους βρεις ξεχωριστά.

2. Το λογισμικό μπορείς να το αλλάξεις. Είναι οι λεγόμενες custom ROM που λέμε και μπορείς να εγκαταστήσεις την αντίστοιχη του GSM Nexus S αλλά δεν ξέρω αν θα δουλεύει.

Αυτά.


14 Sep 2012, 13:24
Profile

Joined: 13 Sep 2012, 14:27
Posts: 4
Post Re: Τεχνικο προβλημα με Samsung Google Nexus S
Ωραια, ας υποθεσουμε οτι βαζω την sim module και δεν δουλευει. Mετα σιγουρα θα βαλω την παλια. Υπαρχει περιπτωση να μπλοκαρει τελειως και να μην λειτουργησει ξανα;


14 Sep 2012, 20:28
Profile

Joined: 18 Jan 2012, 14:57
Posts: 176
Post Re: Τεχνικο προβλημα με Samsung Google Nexus S
Αυτό δεν μπορείς να το ξέρεις αν δεν το δοκιμάσεις.


15 Sep 2012, 16:52
Profile

Joined: 15 Oct 2012, 23:11
Posts: 1
Post Re: Τεχνικο προβλημα με Samsung GT-B7722
ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣ.
ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ GPS ΣΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ Samsung GT-B7722.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.


15 Oct 2012, 23:17
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 7 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.