View unanswered posts | View active topics It is currently 28 Mar 2024, 14:37

Forum rules


Παρακαλώ μην χρησιμοποιείτε GREEKLISH ή ΚΕΦΑΛΑΙΑ γράμματα.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ FORUM ,ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΡΩΤΗΣΗ - ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ STICKY TOPIC ΚΑΘΕ ΣΥΣΚΕΥΗΣ.ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ TOPIC ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΑΣ.



Reply to topic  [ 15 posts ]  Go to page 1, 2  Next
 OPTIMUS ONE 
Author Message

Joined: 07 Jul 2010, 20:50
Posts: 2
Post [LG Optimus One] Οι εφαρμογές εξαφάνιζονται! και απορίες....
Γεια σας! Είμαι κάτοχος του LG Optimus One P500 με λειτουργικό Android 2.2 κι αντιμετωπίζω δύο προβλήματα και θα ήθελα τη γνώμη/βοήθειά σας!
Το "ασήμαντο" προβληματάκι έχει να κάνει ότι πολύ συχνά συναντώ κολλήματα στο Android Market, χωρίς να μπορώ να μπω σε ορισμένες κατηγορίες εφαρμογών ή να μην αποκρίνεται και να πρέπει να κλείσει αναγκαστικά. Αυτό εμφανίστηκε τον τελευταίο καιρό και να σας ενημερώσω (δε νομίζω να παίζει ρόλο) ότι η εσωτερική μνήμη έχει σχεδόν γεμίσει εδώ και καιρό και οι περισσότερες εφαρμογές βρίσκονται στην κάρτα SD.

Το σημαντικό όμως πρόβλημα και ανεξήγητο για μένα, είναι ότι πολύ συχνά όποτε ανοίγω το κινητό, πολλές εφαρμογές λείπουν!! Όσο κι αν σας φαίνεται περίεργο όλο και κάποια εφαρμογή λείπει χωρίς να την απεγκαταστήσει! Και τελευταία λείπουν όλο και περισσότερες! Δηλαδή όχι μόνο μια αλλά πολλές. Μετά από καμιά επανεκκίνηση θα εμφανιστούν όλες ή θα λείπει κάποια άλλη. Αυτό να τονίσω ότι συμβαίνει μόνο με τις εφαρμογές που είναι εγκατεστημένες στην κάρτα SD. Επίσης με το νέο Android Web Market βλέπω για παράδειγμα ότι έχω εγκατεστημένο το Angry Birds Seasons (όπως φαίνεται φυσικά και στο Android Market), ενώ είχα εγκατεστημένο και το "απλό" Αngry Birds και τέλος στο κινητό, δεν εμφανίζεται κανένα από τα δύο! Πως γίνεται αυτό και πως διορθώνεται τελικά;

Επειδή για κάποιο διάστημα είχα και κάποιες ξαφνικές επανεκκινήσεις και έβρισκα το κινητό να ζητάει PIN χωρίς να ξέρω ότι είχε απενεργοποιηθεί, θέλω να ξέρω αν είναι πρόβλημα στο οποίο ευθύνομαι εγώ, το λειτουργικό ή η συσκευή. Πάντως το πρόβλημα με τις ξαφνικές επανεκκινήσεις έχει αναφερθεί αρκετά συνήθως σε όσους έχουν το κινητό στην τσέπη να...πιέζεται (τα έχουμε τα κιλάκια μας!), δεν με ανησυχεί όσο το ότι εξαφανίζονται οι εφαρμογές.

Ελπίζω να μη σας κούρασα με το μεγάλο κείμενο, αλλά ήθελα να γίνω κατανοητός. Ελπίζω να βρούμε μία λύση και σας ευχαριστώ προκαταβολικά!


06 Feb 2011, 17:18
Profile

Joined: 16 Feb 2011, 11:48
Posts: 16
Post Re: [LG Optimus One] Οι εφαρμογές εξαφάνιζονται! και απορίες
Μήπως συνδέεις το LG στο κομπιούτερ σου για να φορτίσει;
Αυτό είναι το πιό πιθανό θέμα.
Όταν συνδέεις το τηλέφνο στο κομπιούερ, η κάρτα SD γίνεται διαθέσιμη στο κομπιούτερ σου αλλά μπλοκάρεται στο τηλέφωνο. Αποτέλεσμα, το τηλέφωνο λειτουργεί να ΜΗΝ έχει κάρτα μνήμης.

Όταν λοιπόν, συμβαίνει αυτό το λειτουργικό σε μια απέλπιδα προσπάθεια να περισώσει ό,τι μπορεί από μνήμη, κλείνει apps κόβει data και γενικώς κάνει ό,τι μπορεί.

Μερικοί τρόποι να το αντιπαρέρθεις:
1) Στο κομπιούτερ επέλεξε την επιλογή "Safely Remove Hardware" (ή ό,τι είναι στα ελληνικά). Βασικά θα εξαφανιστεί η κάρτα από την λίστα των drives στο κομπιούτερ σου αλλά το τηλέφωνο θα εξακολουθεί να φορτίζει.

2) Σε ορισμένα τηλέφωνα όταν συνδέονται με το κομπιούτερ βγαίνει ένα notification που λέει USB Connected και σου δίνει τις επιλογές Mount / Don't Mount. Αν διαλέξεις την δεύτερη επιλογή τότε ναι μεν θα φορτίζει το τηλέφωνο αλλά η κάρτα δεν θα εμφανιστεί ποτέ στο κομπιούτερ σου και θα παραμείνει διαθέσιμη για τις ανάγκες του τηλεφώνου σου.


16 Feb 2011, 12:25
Profile

Joined: 07 Jul 2010, 20:50
Posts: 2
Post Re: [LG Optimus One] Οι εφαρμογές εξαφάνιζονται! και απορίες
Όχι, σπάνια να το συνδέσω με τον υπολογιστή. Κάποια άλλη λύση;


16 Feb 2011, 16:05
Profile

Joined: 16 Feb 2011, 11:48
Posts: 16
Post Re: [LG Optimus One] Οι εφαρμογές εξαφάνιζονται! και απορίες
Τότε το καλύτερο που θα μπορούσες να δοκιμάσεις είναι να χρησιμοποιήσεις μια άλλη SD Card.
Πολλοί χρήστες έχουν αναφέρει προβλήματα με τις "μαμίσιες" κάρτεσ οι οποίες βγάζαν σε τυχαία και άτακτα διστήματα error reads με αποτέλεσμα το λειτουργικό να κάνει reboot περίπου όπως περιγράφεις.

Πριν αποφασίσεις να ξοδέψεις για καινούργια κάρτα κοίτα μήπως μπορείς να ανταλλάξεις με κάποιον για καμμιά βδομάδα και δες αν θα σου βγάλει πρόβλημα.

Και έχε το νου σου μιας και η κάρτα γίνεται Unmount (δηλαδή δεν γίνεται να γράφτούν δεδομένα και είναι σαν να είναι έτοιμη για την βγάλεις από την συσκευή).


16 Feb 2011, 17:44
Profile

Joined: 10 Mar 2011, 17:57
Posts: 2
Post Re: [LG Optimus One] Οι εφαρμογές εξαφάνιζονται! και απορίες
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ LG ME P350.
OTAN ΠΑΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΜΕ ΤΟ BLUETOOTH ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ.
ΟΜΩΣ ΦΩΤΟ ΚΑΙ VIDEO ΣΤΕΛΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.
ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ???????
HELP


11 Mar 2011, 15:00
Profile
moderator
User avatar

Joined: 21 Oct 2010, 15:55
Posts: 148
Location: Voula
Post Re: [LG Optimus One] Οι εφαρμογές εξαφάνιζονται! και απορίες
Δοκίμασε να ανοίξεις ένα τραγούδι να παίξει και μετά πάτησε το menu. Εμένα στο Wildfire έχει επιλογή "Κοινή Χρήση" ("Share") και μετά Bluetooth. Υποθέτω ότι κάτι αντίστοιχο θα υπάρχει και στο δισκό σου.

ΥΓ Αν είναι δυνατόν, περιόρισε τα κεφαλαία γιατί κάνουν την ανάγνωση δυσκολότερη...


12 Mar 2011, 09:32
Profile WWW

Joined: 26 Mar 2011, 17:34
Posts: 1
Post Lg Optimus One P500 Format
Γεια σας...ειμαι καινουργιος στο forum σας και σχετικα ασχετος...ειμαι κατοχος Lg Optimus One P500 και θα ήθελα μια βοήθεια για το πως μπορώ να κάνω format στο κινητό μου και τι πρέπει να κάνω για να μην χάσω όλες τις εφαρμογές μου.... Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγχαρητήρια για το forum σας και την πολυ καλη δουλεια που γίνετε....


26 Mar 2011, 18:05
Profile
Admin

Joined: 26 Jun 2010, 15:31
Posts: 757
Post Re: Lg Optimus One P500 Format
Καλως ηρθες.Για format πηγαινεις στα settings και συγκεκριμενα στο sd card and phone storage και εκει θα βρεις επιλογη για format.Για backup μπορεις να χρησιμοποιησεις το titanium backup αν και νομιζω πρεπει να εισαι root.Υπαρχει και το appsaver που μπορεις να αποθηκευσεις τις εφαρμογες που εχεις κατεβασει σε αρχεια apk ,και μετα το format μπορεις να τα ξαναεγκαταστησεις.


26 Mar 2011, 18:52
Profile WWW

Joined: 17 Jan 2011, 11:38
Posts: 3
Post OPTIMUS ONE
Εδω και λιγο καιρο οταν μπαινω να δω τις "νεες εφαρμογες", φορτωνει κανονικα, αλλα με το που αγγιζω την οθονη μου βγαζει μηνυμα για αναγκαστικο κλεισιμο, λεγοντας οτι δεν δουλευει το com.android.vending. καμια ιδεα το τι φταιει και πως μπορει να διορθωθει;


06 May 2011, 04:32
Profile

Joined: 25 May 2010, 13:09
Posts: 129
Post Re: προβλημα με android market. help
Το επαθα και εγω στο x-10 mini pro...αλλα εκανα ενα ypdate που ελεγε...κατεβασα το προγραμμα απο την sony συνδεσα κηνιτο με H/Y εκανα την αναβαθμιση και μετα μ εβγαλε και εμενα αυτο το προβλημα...εκανες και εσυ ypdate??? εντομεταξυ δεν υπηρχε καποια διαφορα στο λογισμηκο


06 May 2011, 12:04
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 15 posts ]  Go to page 1, 2  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.